Брига о менталном здрављу у Министарству одбране и Војсци Србије
У том смислу, знаци који би могли да упозоре на потешкоће и проблеме у свакодневном животу, у зависности од њиховог интензитета и дужине трајања, никако не би требало да се игноришу, скривају или чекају да прођу сами од себе. Они се јављају некада са поводом, а некада без видљивог и освешћеног разлога. Садашњи тренутак специфичан је и по продуженом трајању свакодневног функционисања са вирусом Covid-19, што може додатно да искомликује већ постојећа неадекватна психолошка стања код поједица.
- свакодневна брига, страхови и узнемиреност који трају дужи период (више од месец дана),
2. - појачана реаговања – иритабилност – чувени „кратак фитиљ“ тј.бурно реаговање и на најмању ситницу,
3. - избегавање социјалних контаката у дужем временском периоду, јер осећамо да нам не прија друштво других људи (али не у контексту садашњег стања где се, због короне, и не препоручује физички близак контакт са бројним лицима, већ избегавање безбедне комуникације нпр. путем душтвених мрежа или телефона),
4. - пренаглашена честа љутња,
5. - упадљиво измена понашања - коришћење веће количине алкохола и цигарета него до тада, појачано или смањено узимање хране (уколико није свесна намера да се регулише телесна тежина), превише сна или супротно - проблеми са спавањем, посезање за наркотицима…,
6. - осетно мања способност да изађемо на крај са свакодневним изазовима и проблемима,
7. - одбијање прихватања реалних ситуација и понашања у складу са њима (нпр. када и поред очевидног прекомерног конзумирања алкохола, особа одбија лечење и тврди да је то „најздравији начин опуштања“ као и да нема говора о алкохолизму, или када особа негира реалну опасност од заражавања вирусом Covid 19 и одбија препоручене мера ношења маске и физичког дистанцирања и др.),
8. - помисао на самоубиство или убиство,
9. - појава физичких тегоба које се доводе у везу са психолошким стањима и др.
- могућност да се обратимо психологу наше јединице,
2. - могућност телефонског разговора са неким од психолога из Одељења за развој психолошке делатности Сектора за људске ресурсе Управе за кадрове у Министарству одбранe 011/3203-331 (или локал 32-331)
- писмо на мејл на адресу psiholog@mod.gov.rs у којем се може описати проблем.
Разговор са психологом није „ћаскање“ као са било ким другим. Подразумева циљана и усмерена питања обученог лица са намером да се добије одговор о врсти проблема који нас мучи, а потом и да нас упозна са могућим начинима за њихово решавање.
Саветовалишни разговор не мора да буде условљен постојањем проблема, већ може да буде и прилика за лични развој и рад на себи што подразумева усавршање и увежбавање начина за адекватније реаговање у многим ситуацијама, усвајање здравијих и конструктивнијих размишљања који нам могу помоћи да истражимо и пронађемо бољу верзију себе.
Имајмо на уму да прихватање чињенице да имамо проблем, суочавање са њим путем тражења психолошке подршке и помоћи знак је снаге, храбрости и менталног здравља!